Get Up to 40% OFF New-Season StylesMenWomen * Limited time only.

PDKS Cihazlarının Tarihçesi

PDKS kelime anlamı olarak Personel Devam Kontrol Sistemi’dir. Personelin işe giriş çıkış zamanlarının kayıt altına alınması ve bu kayıtlara dayanılarak personelin devam durumu, fazla mesai, vardiya zamanları, şirket içindeki belirli alanlara erişim izinleri, maaş hesaplanması gibi raporların program üzerinden hesaplanmasıdır

PDKS Sistemi iki kısımdan oluşmaktadır.
A. Personel giriş çıkış verilerinin alınacağı veri giriş cihazları.
B. PDKS – Personel Devam Kontrol Programı.

A – PDKS Cihazları

Personelin İşe giriş çıkış zamanlarının kayıt altına alınması ve bu verilerin yazılıma aktarılmasını sağlayan cihazlardır. Cihazlarımız Parmak İzi Okuyucular, Yüz Tanıma Cihazları ve Personel Kart Okuma cihazlarıdır.Firmanın ihtiyaçlarına özel olarak bu cihaz opsiyonlarından en doğru olanın seçilmesi gerekmektedir. Cihazlar veri giriş yolu olması sebebiyle yüksek hassasiyete sahiptir. Aspernet  bu konuda müşterilerine hiçbir sıkıntı çıkarmayacak veri kaybına yol açmayacak  cihazlar kullanılmalıdır.parmak izi okuyucu  ve yüz okuma cihazları olarak  yerli ve ithal ürünler kullanıyoruz..

B – PDKS Programı

Personel işe giriş yada çıkışında personel kartını yada parmak izini pdks cihazlarına okuttukları tarih ve zaman cihaz tarafından kayıt altına alınır. Personelin Sicil ID’si ile birlikte okutma zamanı cihazlardan pdks programına aktarılır. pdks programı gelen bu zaman etiketleri sayesinde personele ait geç gelme, fazla mesai, vardiya değişimleri, izin zamanları, puantaj, devamsızlık durumu gibi verileri işleyerek aylık maaş hakedişini yada elamanların performansını raporlayan bir yazılımdır. Burada önemli olan cihazlardan gelen verilerin olabildiğince doğru olmasıdır, gelen verinin doğru olması sonucunda yazılım üzerinde firmaya özel olarak istenilen şekilde yazılımsal değişiklikler, kurallar ve rapolar hazırlanabilmektedir.

Pdks makineleri ve zaman takip cihazlarının tarihçesi 19. Yüzyılın son yıllarina kadar uzanıyor. O zamanlar çoğu çalışanlar kendi ve özel iş yerlerinden ayrılıp ve daha büyük fabrikalarda çalışmaya başladılar ve bu iş yerlerinde personel takip konusuna daha çok önem verdiler .

Bu kuruluşlarda işlerin çoğalması nedeniyle , daha fazla verim almak için personel takip ve detaylı analize ihtiyaç duyuldu.

O zamanlar Çalışanların çalışma saatlerini elle kaydediyordular ve olası bir hata kabul edilmişti. personel takip için yüksek güvenilirlik gereksinimlerini örgütler görev yapan yeni bir yöntem gerektirir. Bu ortamda personel takip makinası ihtiyaçlarını karşılamak için icat edilmiştir.

Kasım 1888 Willard Bundy olarak, Auburn, New York lu kuyumcu, tuşlu ve bantlı (kağıt) pdks makinesini icat etti. Bu zaman kontrol makinesi altına alındı ??birden fazla vites ile olusturulmuşdu.bu cihazda her kes keni numarasını tuş ile girip ve kaydını bir kağıt yerine cihazin icinde bulunan banta kayıt ederdi.

1888 yılında, cihazın başka türü Dr.Alexander Day tarafından icat edildi ki Day personel takip cihazi denilirdi. Dairesel formda gömülü büyük bir yelkovan personelin her birine ayit numaralar yazılmıştı. işçiler giriş çıkış kaydı için, yelkovan kolunu kendi numarasını üzerine hareket edip ve sonra ona basiyordu. Bu işlemin sonunda kağıda Numara ve giriş veya çikis saati basılıyordu ve bu saatler belgelenmiş oluyurdu.

Daha sonra 1894 yılında Daniel M. Cooper ilk personel takip cihazını ki Rochester cihazi adlandi icat etti. Bu cihaz, kart üzerine baskı imkanına sahiptir.Kart hafta gunleri uzerine basılı dikdörtgen bir karton karttır. Haftanin her gunu iki parçaya sabah giris ve öğleden sonra çıkışa ayrılmıştı. Tüm personelin kendine özel bir kartı vardi ki her giriş ve çıkışda onu cihazın baskı bölümüne kuyup ve bir kola basarak giris ve cikis saatini kartın üzerinde basardı.Bu nedenle her hafta sonunda şirket kolayca ödemek için personel maaşları her çalışanın miktarı ve işlevi hesaplamayı başardı.

Ilk yapilan cihazlar ahsapdan yapılıp ve bir saat icine yerlesmişdi ve saatlerin dogru yere basilmasi elle kontrol ediliyordu.

1911 den sonra bu cihazlar International Business Machines Corporation (IBM), seri üretim için siparis verilmişdi. Personel devam sistemleri ile çalışarak çoğu fabrika 1920 yillarinda elyazilarini kenara koydu

IBM de bu ise cok önem verildi ve sonunda bu cihazlar cok hizli bir şekilde gelişti, ve artik bu cihazlar otomatik bir yöntemle kartı alıp ve haftanın günü ve giriş ya da çikis saatinin belirlenmiş olan kısmına baskı yapardı

Bu gelişmeler öyle bir şekildeydi ki gec gelen saatlar ve normal saatlar iki ayri renk ile basılıyoridi ve devamsızlık kartın üzerine degişik bir renk ile goöteriliyordu.

1938 ilk otomatik giriş çikiş cihazı piyasaya çıkdı. Bir satırda yatay bir sutunda çalışanların çalısma saatleri ve gunleri basılmıştır, Çok daha kolay ve daha hızlı olması için pdks cihazlarinda bu bir devrim sayılır.

Artik bu cihazlarda dakikada kayit ediliyordu ve daha dikkatli bir şekilde giris ve çıkış lar kontrol altındaydı.

Artik son zamanlarda biyometrik cihazlar üretildi, aslında bu cihazlarda parmaki izi ve insanin vucudundaki her hangi bir noktası taranıyor , onun verileri kayıt ediliyor ve bu yöntemle giriş çikislar kontrol ediliyor. Aspernet firması olarak bizde 1994

Yılından bu yana üretim ve imalat yapmaktayız .2011 yılı itibariyle üretim bandımızı Türkiye ye kaydırıp burada Aspernet markasıyla üretime başlamış bulunmaktayız.tüm cihazlarımız tamamen yerli üretim olup siz çözüm ortaklarımızla birlikte uzun yıllar çalışmayı arzuluyoruz.pdks sitemlerinde yerli ürün kullanmak ithal ürünlere göre daha avantajlıdır.

personel takip cihazları ürün çizelgesi

1:kart basma saatleri

2:manyetik okuyucu lu pdks cihazları

3:barkod okuyuculu pdks cihazları

4.proxsmtyli okuyuculu pdks cihazları

5.parmak izi okuyuculu pdks cihazları

6.göz iris tanıma pdks cihazları

7.yüz tanıma pdks cihazları

8.damar okuyucu pdks access cihazları

Yazıyı Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir